3 tipy, jak ušetřit peníze

Kdo říká, že peníze nejsou důležité, lže sám sobě do kapsy. Peníze významně ovlivňují náš život, ať se nám to líbí nebo ne. Utratit je, je lehčí, než se zdá. Své finance se tak vyplatí mít pod kontrolou a vědět, kam skutečně plynou. Existuje několik kroků, jak ušetřit peníze. Určitě stojí za vyzkoušení.

Udělejte si rozpočet

Naprostým základem je mít přehled o svých financích. Za co nejvíc utrácím? Je to opravdu tak potřebné? Jednoduchá analýza příjmů a výdajů vám pomůže se v penězích zorientovat. Dost možná totiž zjistíte, že vaše peníze utrácíte za věci, bez kterých se bez problému obejdete. Na základě vašich příjmů a výdajů si sestavte rozpočet a sledujte, jak jste schopni se podle něj řídit.

Při tvorbě rozpočtu přeceňujte výdaje a podceňujte příjmy.  Jestliže si s jeho sestavením nevíte rady, obraťte se na někoho, kdo vám pomůže. Nemusí to být hned profesionál, ale i kamarád nebo někdo z rodiny.

Výdaje

Rozpočet může být měsíční, několikaměsíční nebo např. roční. Při dlouhodobém finančním plánování byste ale neměli zapomínat i na budoucnost. Myslete na penzijní připojištění nebo dětský účet pro vaše potomky, na který jim budete přispívat. To vše byste měli brát v úvahu, aby byl rozpočet opravdu realistický.

Zvažte, které výdaje jsou opravdu nutné a které můžete omezit. I nutné výdaje se ale dají minimalizovat. Pokud např. potřebujete nový koberec, nemusíte jej pořizovat úplně nový, ale zkuste se poohlédnout na online bazarech, v secondhandech nebo se zeptejte ve svém okolí.

Příjmy

Pokud chcete více utrácet, musíte více vydělávat, resp. zvýšit své příjmy. Když potřebujete více peněz jednorázově, řešením může být prodej starých knih nebo oblečení, které již nepotřebujete. Dlouhodobě to fungovat ale nebude a budete opravud muset najít způsob, jak své příjmy zvýšit.

Řešením může být pasivní příjem, který si vybudujete. Zpeněžit také můžete své dovednosti a začít např. doučovat.

Příjmy byste měli zvýšit také, pokud víte, že potřebujete našetřit určitou částku, např. na základ hypotéky, a se současnými příjmy to půjde jen stěží. Dejte si ale pozor, abyste si takový příjem udrželi a nedostali se následně do finančních potíží.

Omezte impulzivní nákupy

Všichni to známe. Projíždíte sociální sítě a před očima se vám objeví reklama na nějaký produkt, který se vám okamžitě zalíbí. Chcete ho a máte pocit, že ho nutně potřebujete.

Tady pozor! Pořádně se zamyslete, zda opravdu danou věc potřebujete. Nedala by se náhodou někde sehnat levněji, než ji daný obchod nabízí? Možná vás oslovil produkt ze zahraničí, např.  chcete nakupovat z USA, zkuste se porozhlédnout, jestli není věc dostupná i na českém trhu. Ušetříte za poštovné a balíček obdržíte pravděpodobně rychleji.

Existují určité triky, které vám napoví, zda daný produkt opravdu koupit. Pokud si na danou věc vzpomenete i další den, případně i další týden, zřejmě se jedná o něco, co by pro vás mohlo mít nějakou hodnotu. Co se týká ceny produktu, poučka zní: věc je pro mne dostupná, pokud si ji mohu pořídit minimálně třikrát. Jestliže tedy přemýšlíte například nad koupí nového telefonu a víte, že vám jeho zakoupení udělá díru do rozpočtu, raději dejte od nákupu ruce pryč.

Jídlo raději z domova

V koronavirové době se může zdát, že se na jídle lehce ušetří kvůli zavřeným restauracím a dalším podnikům. Spoustu lidí ale lákají dovážkové služby. Pokud i vy podléháte tomuto trendu a chcete ušetřit, není na škodu se zamyslet nad tím, zda si opravdu potřebujete objednávat  jídla z restaurací.

Možná vás to překvapí, ale jídlo připravené doma vás vyjde o dost levněji, v mnoha případech se jedná i o zdravější variantu. Navíc se pro vás vaření může stát novým koníčkem.

Když si jídla připravíte více, jeho část si nechte na druhý den a máte vystaráno i na oběd. I to je způsob, jak ušetřit peníze.

Rate this post