Hypotéka od A do Z: Vše, co musíte vědět

Podle odhadů odborníků máte nespočet důvodů, proč si právě dnes zařídit hypotéku. Hypoteční úvěry, které bankovní domy nabízejí, procházejí prý svým minimem, čehož by byla škoda nevyužít. Podíváme-li se na nabídku bytů ať už v realitní kanceláři či při individuálním pátrání, zjistíme, že trh nabízí velmi široké spektrum výběru – a co dodat – kvalitní byty za velmi příznivé ceny. Věnujme proto následující pozornost na správné kroky při hypotečním maratonu.

Nejlevnější hypotéka

Konkurence mezi jednotlivými bankovními domy je velmi patrná, už jen při pohlédnutí na blízkost hypotečních balíčků jednotlivých bank. Čeho však můžeme jako potenciální žadatelé o hypoteční úvěr využít je akčních nabídek. Těmi se banky snaží přilákat nerozhodné klienty.

Doporučujeme je proto sledovat buď v jednotlivých pobočkách či na internetových stránkách. Většinou se jedná o měsíční horké akce. Akcí je nespočet a záleží už jen na vaší časové tísni-netísni.

Hypotéka jako zdroj příjmu

Jistě jste už slyšeli, že nejlépe uložené peníze nejsou v bance, ale v nemovitosti. Každým rokem specialisté při ocenění používají více nul.

Chceme-li např. pořídit našemu dítěti vlastní byt, je třeba se zamyslet nad tím, o kolik se zvýší cena nemovitostí v mezidobí a zda se nevyplatí koupit byt nyní, pronajmout ho na naše mezidobí a ve finále tak ušetřit. Tímto způsobem si lze i vydělat, byt nemusíte mít nutně pro někoho konkrétního.

Avšak pozor, v žádném případě se nejedná o nějaký váš zdroj příjmu. Pravdou je, že tento způsob je dosti rizikový a záležitost to není rozhodně pro slabé investory!

Celý fígl je v tom, abyste dokázali výnosem z nájemného pokrýt výši hypoteční splátky. Jedině tak nebudete muset doplácet ze svého.

Na druhou stranu říci, že v případě pořizování bytu pro své děti, může být i drobné doplácení v konečném důsledku výhodné (bude to levnější než kdybyste si např. za 20let kupovali tentýž byt).

Je ale třeba si vše velmi dobře propočítat a uvědomit si rizika, která mohou přijít. Nikdy nekalkulujte s plnoročním pronajmutím svého bytu. Hledání nájemce můžete zaměřit buď na rychlost, kdy potlačíte cenu, či naopak se rozhodnete pro vysokou cenu a hledání se může protáhnout a vy tak přijdete o několikaměsíční teoretické splátky.

Ideální hypotéka od České spořitelny

Česká spořitelna se snaží přilákat další klienty unikátní nabídkou „Ideální hypotéky“. Vskutku jde o zcela individuální řešení vašeho financování nemovitosti, tentokrát klišé „zákazník stojí vpředu“ se ukazuje skutečnou realitou. Máte totiž volbu zvolit si řešení jaké vám vyhovuje nejlépe.

Váš hypoteční balíček si naplníte svým výběrem služeb, přání a požadavků. Na jednu stranu se nejedná o nic nového, neboť veškeré služby již Česká spořitelna dlouhodobě nabízí, dnes máte ale možnost si je poskládat podle vlastního přání.

S „Ideální hypotékou“ vás nemine bezplatné vyřízení, garance úrokové sazby od okamžiku vystavení nabídky do podpisu smlouvy (maximálně 30 dní) či lákavé snížení úroku v případě splácení hypotéky přímo z účtu České spořitelny. Bližší informace hledejte přímo na pobočkách anebo webu České spořitelny.

Fixace

Jistota je sladká, říká se. A opravdu taková může být i vaše hypotéka. Zatímco v minulých letech Češi volili především roční fixace, dnes využívají ty dlouhodobější a banky na to patřičně reagují. Mají tak totiž i ony samy jistotu, že nepřijdou o klienta, který bych chtěl refinancovat u konkurence, proto se dnes setkáme běžně s 30ti letou fixační dobou.

Mladý trend prodeje bytů zatížených hypotékou

Jistě mnozí z vás nechtějí bydlet po desítky let v jednom bytě, máte rádi svobodu a říkáte si, že břemeno jako hypotéka na sebe rozhodně nevezmete? Především mezi mladšími lidmi se rozšířil prodej bytu, který je zatížen hypotékou. Nejedná se o nic nemožného a realita ukazuje, že strach či obavy o vůbec uskutečnění takového prodeje nejsou na místě.

Startovací byty jsou na počátku 21.století prostě „in“. Banka si jen potřebuje prověřit, zda nový majitel je schopen splácet patřičnou sumu a z toho nejhoršího jste venku. Máte i druhou možnosti, kdy kupec bytu složí u notáře patřičnou sumu hotovosti, ze které de facto vy zaplatíte zbývající část hypotéky. Po bankovním souhlasu už jen dojde k převodu nemovitosti na nového vlastníka a zapsání do katastru nemovitostí.

Financování bydlení skrze hypotéku

Již při vyslovení slova „hypotéka“ se každému naježí chlupy, neboť vidí ty tisícikoruny odtékající z vaší peněženky každý měsíc. Hypoteční úvěr vás dokáže nejen peněz zbavit, ale také vám umožní nějakou tu koruny si vzít zpět.

Tento způsob financování bydlení rozsvěcí zelenou barvu pro možnost daňových odpočtů. Nebrání nám doslova nic odečíst zaplacené úroky z hypotečního úvěru.

Vyžádejte si proto od své banky přehled o zaplacených úrocích a doneste jej svému zaměstnavateli. Finanční úřad by vám po následném zpracování měl odpovídající část z již zaplacených daní  vrátit.

Pojištěná vs. Nepojištěná hypotéka

Při našem hypotečním závazku se jednak zavazujeme, že budeme plnit a zároveň předpokládáme, že našeho závazku dostojíme. Co když ale budoucnost nebude korespondovat s našimi předpoklady a náš závazek se začne pomalu rozplývat?

Dnešní banky nabízejí pojištění proti nezaviněné ztrátě zaměstnání, snížení příjmu způsobené úrazem či nemocí. To je samozřejmost, avšak řekněme si upřímně, daleko častěji nastávají situace, které tzv. pojištěné nemáme. Ať už z jakéhokoli důvodu nejste schopni splácet, je třeba vše řešit s klidnou hlavou.

Řešení pomocí dalšího úvěru není příliš sofistikovaným stejně jako trápit se myšlenkami případné dražby nemovitosti.

Nacházíte-li se v  krátkodobé neschopnosti plnění, můžete využít odkladu splátek, čímž se ale (pozor) nevyhnete splácení úroků. Tento odklad se různí, nepřesahuje však půl roku.

Komerční banka v rámci „Flexibilní hypotéky“ nabízí využití řešení, odlišující se od konkurence, možnosti prodloužení splatnosti hypotéky – čímž se vám také patřičně odlehčí. Dalším řešením je využití konce vaší fixační doby. Buď se domluvte na nových, vám vyhovujících, podmínkách anebo zkuste refinancování u konkurence.

Neposledním řešením může být domluva s vaším hypotečním poradcem. Má se obecně za to, že problémy jsou tu od toho, aby se řešily. Věřte, že spokojený zákazník pro banku znamená mnoho, a proto jsou často nabízena i nestandardní řešení nad rámec platných podmínek.

Rate this post