Jak vybrat koberec

Možná si ani neuvědomujete, že to, co leží na vaší podlaze velmi ovlivňuje celkový vzhled a design celé místnosti. Kvalitní a dobře vypadající koberec může vaší místnosti dát ten správný „šmrc“, na druhou stranu nevhodným výběrem si můžete dosti ublížit. Rozhodně nezapomínejte na svoji „šestou“ stěnu, je to divoká karta.

Jaký koberec vybrat?

Dnes máte jako zákazník opravdu nevídané možnosti při nákupu koberců. Rádi byste jednobarevný nebo vícebarevný, s nápisem nebo se vzorkem, velký nebo malý či … Dnes si dokonce můžete nechat ušít vlastní koberec – barvu, vzorek i velikost si určíte sami! Nikdy však nespěchejte s výběrem svého koberce. Pamatujte, že jakmile si ho koupíte a položíte na podlahu, budete s ním žít 24hodin denně. Každý den uvidíte jeho barvu i jeho vzorek, tak dávejte pozor, aby se vám líbil i po několik dalších týdnů a měsíců.

Svůj koberec si můžete objednat přes internet, e-shopy vám dnes nabízejí poměrně stejně širokou nabídku jako obchody kamenné. Problémem však je tzv. kupování zajíce v pytli, proto si dobře ověřte, co a jakým způsobem si vlastně kupujete.

Zvolíte-li kamenný obchod, nemusíte nakupovat pouze na domácím trhu. Ten zahraniční vám přinese širší paletu především pravých ručně šitých koberců, inspirací vám mohou být orientální země, např. Turecko. Váš zálusk na velmi drahé kousky vyřeší cestovní kanceláře mající smlouvu s tamějšími kobercárnami, váš nákup tak bude zprostředkovaný bez úhrady cla. Ať již zvolíte kteroukoli variantu, jedno obecné pravidlo platí stále. Nákup koberce se nesmí za žádnou cenu uspěchat, trochu běhání (brouzdání) určitě za to stojí.

Kupujte kvalitní koberec

Koberec není spotřební zboží, nekupujete si ho na jeden nebo dva roky, myslete proto na kvalitu. Investice se rozhodně vyplácí. Před koupí se rozmyslete, kam chcete koberec umístit – je třeba sladit barvy a vzory ve vašem bytě s novým kobercem.

Máte-li byt nový, nejprve si vyberte koberec a poté až aranžujte. Vždy si nejméně dvakrát změřte, jak velký kus chcete uříznout. Není nic horšího než následné výčitky svědomí a nucené posouvání skříní. Barvu si nikdy nevybírejte pouze z katalogů, požádejte prodavače, aby vám ukázal, jak barva vašeho koberce vypadá ve skutečnosti. Barvy v katalogu mají někdy opravdu daleko do těch reálných.

Barva koberce

Barva a vzor na koberci je neuvěřitelně důležitá. Snad už jen proto, že existuje přirozená gravitace, která naše oči několikrát za den svede k podlaze, abychom sebrali to, co nám zrovna nechtěně upadlo.

Samozřejmě platí zde obecná pravidla, bílý koberec váš pokoj prozáří a opticky zvětší, naopak tmavá barva vám krom optického zmenšení skryje všechny skvrny. A tuto vlastnost rozhodně oceníte. Samozřejmě nikde není řečeno, že musíte mít pouze jeden druh koberce. Vaší představivosti se meze nekladou a vytvořením kobercově-odlišných pokojů jistě ohromíte pozvané přátelé.

Máte-li světlý a nikterak výrazný nábytek, jistě oceníte koberec s výraznějším vzorkem, stane se tak hlavním motivem celé místnosti. Světlý, jednobarevný a ne příliš odvážný umístěte do místnosti s barevným a výrazným nábytkem. V opačném případě byste dali dohromady příliš mnoho atraktivních podnětů, a tak by se ve svých účincích rušily. Do větších místností zkuste položit teplý, jemně barevný koberec.

Jemné přírodní odstíny se stávají stále populárnější. V jednoduchosti je opravdu jejich krása. Působí velmi čistě, jemně a váš obývací pokoj s dekorativními předměty tak jen vyzdvihnou. Avšak pozor na skvrny, ty se stávají noční můrou světle barevných koberců.

Modrá je dobrá. Ať už zvolíte jakýkoli odstín modré, vždy váš koberec bude praktický a přitom stylový. Modrá navozuje pocity míru, pohody a relaxace. Je to tradiční přírodní a harmonizující barva, která se dokonale hodí do vaší koupelny.

Jednobarevný koberec

Jednobarevný koberec je bezpečnou volbou, je věčný a přitom nadčasový. Doslova nemůžete nic zkazit, vaši místnost ladně doplní a nikterak zvlášť nebude poutat pozornost. Bude vaším tichým společníkem a za každou cenu vám ponechá tu největší svobodu při rozmísťování nového nábytku.

Vzorkovaný koberec

Comeback dnes prožívá vzorkovaný koberec, který již nechce stát v ústraní a chce stejně tak jako váš krásný nábytek přitahovat pozornost. Současné designy představují docela velký výběr díky možnosti nekonečného kombinování barev, vzorků, ornamentů a textur. Pamatujte, že větší vzorky se hodí spíše do prostornějších místností. A na závěr – dávejte si pozor na přílišnou kombinaci barev, ať si ze svého pokoje neuděláte tropickou zahradu.

Rate this post