Online nákupy v USA

Online nákupy z USA využívá stále více lidí, a to hned z několika důvodů.  Jednak je nabízené produkty obtížné nebo vůbec nemožné zakoupit v republice a jednak nám posilující koruna vůči americkému dolaru přináší velmi zajímavé ceny. Nyní už nemusíte čekat až se do našich obchodů dostane to nejnovější zboží, máte možnost si ho zakoupit v USA a poslat přímo domů!

Nemusíte ani kupovat předražené zboží na českém trhu, ten americký nabízí mnohdy levnější produkty i se započtením poštovného. Platit v obchodech můžete jednak přímo platební kartou s povolenými platbami přes internet, což je asi nejrychlejší  a nejsnadnější způsob. Dále můžete využít převodu na účet, avšak pozor na vysoké poplatky za mezinárodní bankovní převod. PayPal představuje další celosvětovou on-line platební službu, která se stává stále více akceptovatelnou, jak ze strany výrobců tak spotřebitelů. Ještě levnější je ale Wise či Revolut.

Kde nakupovat v eshopech v USA

Zahraničních či mezinárodních online obchodů existuje skutečně mnoho, mezi ty nejznámější, největší a nejlepší patří eBay, Amazon a BestBuy.

Můžete také zkusit nakupování přes google (http://www.google.com/products) či servery pricegrabber.com a bizrate.com.

Ať již zvolíte nákup zde, či v kterémkoli jiném obchodu, předem si zjistěte obchodní podmínky – především způsob platby a dopravy.

Doporučujeme vlastnit kreditní kartu s povolenými platbami přes internet. Jistě mnozí budou argumentovat možným zneužitím vaší platební karty, resp. účtu. Pravdou je, že Američané používají platební kartu při online nákupech tak často jako my dobírkový způsob, jde zkrátka jen o zvyk. Moderní technika a zabezpečení jsou na velmi vysoké úrovni, avšak nic není neomylné a nikdo vám nikdy nezaručí, že je to 100% bezpečné.

Nechcete-li používat platební kartu, můžete využít tzv. asistovaného nákupu (viz. dále), a tak se vyhnout případným potížím. Nezáleží zda zvolíte osobní či asistovaný nákup, nikdy nikomu neposílejte vaše registrační údaje (přihlašovací jméno a heslo) pro vstup na online obchod ani vaše číslo kreditní karty – ani banka ani seriózní obchod vás o to nikdy žádat nebude.

Přestože neexistuje univerzální návod, které zboží nakoupit a podstatně při tom ušetřit, obecně platí, že oblečení (i značkové), boty či elektronika bývá o desítky procent levnější. Nejenže zde můžete zakoupit o mnoho levněji např. herní konzole, ale můžete být jedni z prvních, kdo vlastní ty nejnovější kousky, neboť trvá měsíce než se dostanou na český trh. A to neplatí jen pro konzole!

Politika některých amerických výrobců zahrnuje i zákaz vyvážet své produkty mimo zemi, ale naštěstí pro nás to neznamená, že bychom se ke zboží nemohli dostat. Pochopitelně můžete vycestovat do USA a zde produkt osobně koupit, pak ale máte také možnost využít služeb společností specializujících se v pomoci při online obchodování.

Jak nakupovat pomoci Shipito

Při nákupu z některých amerických e-schopů brzy zjistíte, že zboží neodesílají mimo Spojené státy americké. Naštěstí pro vás, můžete využít služby společnosti shipito, která se specializuje na problematiku doručování balíků z USA.

Jednoduše se zde zaregistrujete a při nákupu z online obchodu zadáte adresu společnosti shipito, která vám balík následně přepošle. Vždy vás emailem upozorní, že balík přijali a máte možnost online sledovat tracking objednaného zboží. Vlastní schránka vám umožňuje shromažďovat více balíků a vytvořit jeden velký, který je vám posléze odeslán, a tak značně ušetřit na poštovném. Dále máte možnost vlastního výběru služby odeslání zboží.

S shipito máte také možnost tzv. asistovaného nákupu, který využijete v echopech, jež neumožňují platit s evropskými platebními kartami anebo prostě nechcete kreditní kartou platit. Asistovaný nákup vás přijde opět na 8,5 dolarů. Služby shipito vám dále nabízejí možnost přebalení zboží do bezpečnějšího obalu či překontrolování funkčnosti či nepoškozenosti produktu ještě před hranicemi. Přes 1200 klientů bezpečně využívá služby shipito a vy můžete také.

Cena poštovného z USA do ČR

O přepravu vašeho balíku se stará americká pošta (USPS) a máte de facto dvě možnosti, jak si balík poslat. Express mail je velmi rychlý způsob. Lhůta dodání bývá 3-6 pracovních dní, avšak může se stát, že se balík zdrží na celnici déle. Služba poskytuje tracking number, takže můžete sledovat, kde se balík zrovna nachází.

Shipito vám umožní poslat i větší zásilku než kterou dovolují poštovní služby. Jedná se o službu Polonez parcel. Nejnižší poplatky se pohybují okolo 50 dolarů, a to za balíky o váze do 10 kilo. Pojištění činí 5 dolarů na cenovou hodnotu 100 dolarů. U velmi těžkých či velkých produktů jsou ceny navýšeny o přirážky, vypočítávány např. i z kubických centimetrů a někdy je započítána také hodinové práce při nutné manipulaci balíku.

DPH a cla

Dovážené zboží z USA podléhá celní kontrole, která vychází z vyměřené celní hodnoty. Osvobozeno je zboží nepatrné hodnoty, tedy do výše 22 EUR (nikoli dolarů). Do této hodnoty se poštovné nezapočítává, DPH však ano.

Orientační výpočet najdete na stránkách ministerstva financí (http://www.cs.mfcr.cz/CmsGrc/Clo-online/tariccz.htm) či evropské unie (http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=CS).

Danění (výše DPH a spotřební daně u zboží podléhající spotřební dani) probíhá automaticky při příchodu do ČR.

Zboží je v USA levnější

Zboží na americkém trhu je mnohdy opravdu levnější, avšak nezapomínejte, že produkty prodávané v Americe se přece jen od těch kontinentálních mohou lišit. Např. některé oblečení je pouze v americkém číslování, ověřte si proto tu „správnou“ velikost. Americká elektronika nemusí být kompatibilní s domácími technickými normami – televize nepřehrávají PAL video, DVD ani televizní video; většina zařízení mohou běžet na 220 voltech pouze s adaptérem.

Rate this post