Nezdravé stravovací návyky nám přinášejí nemoci a zkracují věk. Avšak existují jídla, která obsahují jed. Nejedná se pouze o jedovaté houby a exotické lahůdky typu prudce jedovaté ryby Fugu nebo syrové chobotnice, která, pokud ji řádně nerozkoušeme, nás může svými přísavkami, které má na chapadlech, zardousit. Zabít nás mohou docela běžná jídla. Podívejme se, která to jsou.
Syrové brambory
Brambory jsou zdraví prospěšné, ale pouze ty, které nejsou zelené a jsou tepelně upravené. Syrové brambory, zejména ty, které jsou nazelenalé, obsahují jed glykoalkaloid. Ve vyšším množství tento jed způsobuje malátnost, nevolnost, bezvědomí a někdy dokonce i zabíjí.
Nezralá rajčata
Rajčata jsou zdraví prospěšná, nejen kvůli obsahu vitamínů a lykopenu, o němž někteří vědci tvrdí, že má protirakovinné účinky. Avšak nedozrálá rajčata jsou pro naše tělo jedovatá, obsahují jedy glykoalkaloidy, které způsobují nejen nevolnost, malátnost a bezvědomí a někdy mohou i zabít.
Syrový lilek
Syrový lilek obsahuje stejné jedovaté látky, tj. glykoalkaloidy, jako nedozrálá rajčata. Tepelná úprava zbavuje lilek těchto pro naše tělo nebezpečných látek.
Hořké mandle a pecky
Mandle jsou nejen plné zdravých rostlinných tuků, hořčíku a dalších zdraví prospěšných látek. Hořké mandle jsou plné smrtelného jedu kyanidu, v jedné hořké mandli je 4-9 mg tohoto jedu. Stejný jed obsahují pecky meruněk, které se někdy používají do cukroví jako náhrada mandlí. Tepelným zpracováním se sice z větší části jed odstraní, avšak konzumace většího množství tepelně zpracovaných hořkých mandlí a pecek je riziková.
Zabíjet mohou také pecky třešní. Pecky třešní při poškození produkují prudce jedovatou kyselinu kyanovodíkovou. Kyanid můžeme v malém množství najít i v semínkách jablek. Ale k tomu, aby se člověk otrávil semínky jablek, by jich musel sníst obrovské množství.
Muškátový oříšek
Muškátový oříšek se používá jako koření, ale pouze v malém množství. Aromatické látky a silice, v něm obsažené jsou ve velkém množství škodlivé. Sice nás neotráví, ale způsobí nám psychózu nebo halucinace, které mohou skončit tragicky.
Zapařené houby
Smrtelné otravy z hub nejsou v naší republice žádnou vzácností. Nemusí se však jednat o jedovaté houby, zabíjet mohou i jedlé houby, které se zapařily vlivem nevhodného skladování, např. v igelitových sáčcích. Příznaky otravy se neprojeví okamžitě, mohou se projevit až po několika dnech. Většinou se jedná o nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha. Zrádnost otravy spočívá v tom, že si mnoho lidí myslí, že se otrava houbami projeví okamžitě nebo do několika hodin.
Některé druhy chilli papriček
Chilli papričky jsou známé a oblíbené pikantní koření, jejich pálivost má na svědomí látka kapsaicin, kterou si chilli papričky vyrábějí jako ochranu proti parazitům. Kapsaicin pomáhá spalovat tuky a zrychlovat metabolismus. Avšak některé druhy chilli papriček ho obsahují příliš velké množství, ty nejpálivější dokonce zabíjejí. Nejpálivější chilli papričkou na světě je paprička Trinidad Scorpion Moruga. Dalšími papričkami, které nás svoji pálivostí mohou zabít, jsou Dorset Naga, Infinity, Bhut Jolokia, Naga Viper, Naga Jolokia, Trinidad Scorpiom Butc Tayler. Konzumace těchto papriček vyvolává stejný pocit i účinky jako konzumace rozžhaveného uhlí nebo vypití sklenice silné kyseliny.
Někdy mohou zabíjet i jahody, oříšky, vejce a další běžné potraviny
Jahody, oříšky, jablka, vejce, ryby, celer, med, sezam, korýši, cereálie, sója, obilí, kravské mléko, celer, chřest a některé druhy ovoce jsou potraviny, na které bývá nejčastěji alergie. Jejich konzumace je sice nejen neškodná, ale dokonce zdraví prospěšná, avšak pro alergiky to může být jejich poslední jídlo.
Zabíjet může každá potravina, na kterou má člověk tak prudkou alergickou reakci, že dojde k anafylaktickému šoku. Anafylaktický šok způsobí otok dýchacích cest a dotyčný se udusí, pokud mu není rychle poskytnuta lékařská pomoc. Zda je někdo alergický na nějakou potravinu, se zjistí pomocí testů krve a kůže. Pokud se po konzumaci nezávadné potraviny objeví některé z příznaků jako je např. senná rýma, kýchaní, pálení, slzení očí, vyrážky, nevolnost, bolest, otoky, dušnost, je třeba danou potravinu nekonzumovat a navštívit lékaře ohledně testů na alergii. Léky proti alergii, antihistaminika pouze tlumí alergickou reakci, ale neodstraňují ji. Jediný způsob, jak se vyhnout nepříjemným komplikacím, které někdy mohou ohrozit i život, je vyhýbat se potravinám, které způsobují alergické reakce.