Převod peněz ze zahraničí: Poplatky, kurzy, jak dlouho trvá převod

V současné době není těžké nalézt banku, u které si zřídíme bankovní účet či budeme provádět převody prostřednictvím internetového bankovnictví v rámci ČR bez poplatku. Problém ovšem nastává v případě, kdy chceme provést převod peněz ze zahraničí do ČR.

Bankovní převod ze zahraničí totiž bývá opředen celou řadou poplatků (často skrytých, netransparentních) a lhůtami provedení, které jsou mnohdy opravdu tristní. Jak dlouho trvá posílání peněz ze zahraničí? V tomto článků naleznete celou řadu tipů, které vám poradí s převodem peněz ze zahraničí do ČR.

Kdo nejčastěji převádí peníze ze zahraničí?

Převádět peníze ze zahraničí do ČR může každý z nás. Nejčastěji ovšem této služby využívají lidé, kteří pracují v zahraničí a do ČR zasílají peníze svým rodičům či dětem na dětský účet, anebo naopak této služby využívají studenti na výměnných pobytech Erasmus či ti, kteří se rozhodli v zahraničí pracovat na working holiday víza.

Žijete v zahraničí a potřebujete převést částku na český účet, ale nevíte jak na to? Nemusíte se bát, převod peněz ze zahraničí je totiž snadný. A my vám poradíme, jak na to!

Jak převést peníze do ČR

Pokud chcete co nejvíce ušetřit na poplatcích a rovněž co nejvíce zkrátit dobu čekání, musíte opravdu pečlivě vybírat, jakým způsobem převod provedete. Doba čekání se dá výrazně zkrátit například celou škálou služeb, které neposkytují přímo banky, nýbrž různé služby (moderní směnárny, p2p směnárny, atp.).

Převod EUR na český účet

Pro převod Eura na český účet vám poslouží SEPA platba. Jedná se o úhradu, která se chlubí rychlým převodem a je platná po celém území EU. U SEPA platby vám stačí vyplnit:

 • číslo účtu ve formátu IBAN
 • částku
 • jméno příjemce

Pro někoho mohou ale být pojmy jako SEPA, IBAN nebo SWIFT kód jednou neznámou. Převod peněz ze zahraničí na český účet ale dnes už není složitou záležitostí a zabere vám jen pár minut. Pojďme si povědět, jak to chodí u různých bankovních institucí.

Převod peněz ze zahraničí na český účet MONETA

U MONETA Money Bank můžete využít možnost SEPA platby. U ní ale nemůžete zvolit typ převodu. V každém případě se bude jednat o SHA – to znamená, že každá ze zúčastněných stran je nucena zaplatit bance poplatek. V případě MONETA Bank se jedná o 1%.

 • Nejprve se zaregistrujte (zde vyplníte váš e-mail, heslo a vaší zemi)
 • V horním pravém rohu kliknete na tlačítko „Send money“
 • Dále vyplníte veškeré údaje, poté vyplníte IBAN nebo příjemcův e-mail
 • Zaplatíte kartou nebo běžným převodem

Převod peněz ze zahraničí na český účet do České spořitelny

V případě převodu částky do České spořitelny se vám nabízí služba SEPA. Co musíte v takovém případě splňovat?

 • Úhrada musí být v eurech
 • Číslo účtu příjemce musí být zadáno ve formátu IBAN
 • Poplatky jsou sdílené

SEPA úhradu lze zadat platebním příkazem, kterým odevzdáte na pobočce České spořitelny nebo prostřednictvím internetového bankovnictví George, Business 24 nebo Multicash. Částka je následně převedena na účet banky příjemce do druhého dne.

Převod peněz ze zahraničí na český účet do KB

Jak to chodí s převodem peněz ze zahraničí u KB? Úhradu můžete zadat několika způsoby a to:

 • Na online formulářích v internetovém bankovnictví
 • Na papírovém formuláři přes pobočku KB
 • Trvalý příkaz k zahraniční platbě

Cena za provedení platby se následně odvíjí od vámi zvoleného typu poplatku.

Převod peněz ze zahraničí na český účet Airbank

Airbank vám nabízí možnost SEPA platby. A to navíc zcela bez poplatků. Úhrada se na účet připíše nejpozději následující pracovní den po odepsání platby z vašeho účtu.

Pro zadání zahraniční úhrady musíte znát:

 • IBAN, tedy mezinárodní formát čísla účtu
 • SWIFT kód
 • Název účtu a adresu příjemce

Převod peněz přes WISE

Příkladem moderních platforem pro převod peněz online je WISE (přejmenovaná původně TransferWise). Tato služba rapidně konkuruje bankovním převodům a Češi s její pomocí velmi rádi převádí například britské libry či dolary na české koruny.

Jak dlouho trvá převod? Ve většině případů proběhne během tří dnů. Skvělé je, že s WISE víte předem, kolik přesně zaplatíte. Všechny poplatky jsou transparentně zobrazeny v online kalkulaci. WISE narozdíl od bank pracuje se středovým kurzem, který je zveřejněn mezinárodní nezávislou agenturou Reuters.

Vyzkoušejte Wise zdarma a založte si multiměnový účet s možností až 50 různých měn (včetně EUR, USD, GBP).

Nejčastější převody peněz ze zahraničí

Víte, ze kterých zemí lidé nejčastěji převádí peníze do ČR? Nejvíce převodů přichází ze Slovenska, ale ani další evropské země nejsou příliš pozadu. Jak vyzrát na poplatky?

Převod peněz ze Slovenska do ČR

Nejčastěji lidé posílají peníze ze Slovenska do ČR. Při převodu do ČSOB si podle zjištěných informací banka účtuje 9 Kč při převodu peněz a FIO banka dokonce žádný poplatek nepožaduje, jelikož spolupracuje se slovenskou pobočkou. Do České spořitelny je převod levný a v celku rychlý, jelikož je tato banka členem mezinárodní bankovní skupiny.

A jak dlouho trvá převod peněz ze Slovenska / na Slovensko?

Platba ze Slovenska nebo na Slovensko zpravidla proběhne během tří dnů. Maximální poplatek je zde 950 Kč. Pokud se ovšem nejedná o SEPA platbu nýbrž o BEN či SHA platbu.

Převod z Německa, Rakouska a dalších zemí do ČR

Dále lidé posílají peníze z Anglie nebo Německa do ČR či z Rakouska do ČR. Zde je SEPA převod zpoplatněn do 50 tisíc EUR zpravidla částkou 100 Kč. AirBank si účtuje za SEPA platbu 25 korun (ve Velkém tarifu je SEPA zdarma), FIO účtuje 20 korun a Česká spořitelna 220 korun. Poplatek za převod u České spořitelny je skutečně velký a může nás připravit o dost peněz.

Alternativou může být mít zřízený účet u banky v Německu či jinde v zahraničí, odkud nám přichází peníze.

Kurz převodu

Nejdůležitější faktory, které rozhodují o tom, zda bude náš převod peněz levný či se prodraží, jsou poplatky a kurz. Paradoxně to je právě kurz, který dokáže zahýbat s výslednou cenou. Dle průzkumu převodu peněz z Velké Británie do ČR není převod přes české banky výhodný. V porovnání se službou TransferWise, OpelTransfer, RoklenFX či CurrencyFair se skutečně prodraží.

Tyto moderní poskytovatelé mezinárodních převodů a p2p směnárny nabízí mnohem výhodnější kurzy pro převod peněz ze zahraničí. Pokud posíláte 10 tisíc korun či ekvivalent, výše uvedené služby vám dokážou ušetřit i 500 korun.

5/5 - (1 vote)