Vyplatí se investovat do zlata?

Zlato tu bylo před námi, je tu s námi a bude tu i po nás. Od nepaměti je nejen vzácným kovem, ale také tradiční komoditou. Vyplatí se investovat do zlata nebo raději ukládat peníze na klasické spořící účty? Není vhodnější zvolit jinou komoditu než zlato? V čem vlastně spočívá jeho hodnota?

Vlastnosti zlata

V čem je vlastně zlato tak výjimečné? Kromě jeho vzácnosti lze mluvit i o trvanlivost. Není to zkrátka jen obyčejný kov, ale i přesto je pro běžnou populaci poměrně dostupné. Zlato si dlouhodobě uchovává svou hodnotu, na rozdíl od peněz. Je totiž velice těžké ho znehodnotit například rozpuštěním. Dále jej také nenapadá rez a neztrácí svůj lesk.

Investice do zlata

Na rozdíl od běžných peněz, zlato nepodléhá inflaci a neztrácí tak na své hodnotě. Pokud uvažujete o jeho koupi, rozhodně se vyplatí sledovat cenový vývoj zlata a pořídit ho ve správnou chvíli. Impulzivní nákupy by se vám v tomto případě opravdu nemusely vyplatit.

Svou roli plní zlato na výbornou zejména z dlouhodobého hlediska. Navíc se jedná o poměrně konzervativní investici. Zlato je pravdděpodobně nejstabilnější investicí a komoditou na světě. Jeho cena se odvíjí od situací, které mají vliv na akcie, dluhopisy i klasické měny.

Jak mohu do zlata investovat?

Zlato přichází v několika podobách, a to v investičních slitcích a mincích v různých velikostech a gramážích.

Na trhu se také objevují různé pamětní mince a medaile. Ty mají i přidanou uměleckou hodnotu. Jesliže vám tedy nejde čistě o investici peněz a chcete vlastnit něco s uměleckou hodnotou, tento typ mincí a medailí bude pro vás tou správnou volbou. Tyto zlaté medaile jsou ale zatíženy DPH, na rozdíl od klasického investičního zlata.

Co se týká následného prodeje zlata, u fyzických osob platí, že je zlato osvobozeno od daně z příjmu.

Rate this post