Virtuální klinika

Distanční lékařství aneb telemedicína představuje budoucnost zdravotnictví. Je efektivnější a nutí pacienty k tomu, aby se více o své zdraví zajímali. Zdá se, že jejímu nástupu výrazně pomůže současná pandemie. I v Česku vznikl projekt, který s telemedicínou souvisí. Virtuální klinika EUC nabízí konzultace s lékařem přes internet.

Kde se vzalo lékařské vyšetření online

Telemedicína původně vznikla v 60. letech. Lidé mohli konzultovat své zdravotní problémy s doktorem po telefonu. Tento způsob konzultací se ujal zejména ve Skandinávii, kde nemohli obyvatelé odlehlejších oblastí jen tak navštívit ordinaci.

Výhody telemedicíny

V současnosti telefon nahradil internet. Lékaři a jejich pacienti spolu mohou interagovat v reálném čase skrze softwarové aplikace či videohovory. Taková virtuální prohlídka má mnohé výhody. Pacient se nemusí zdlouhavě objednávat. Pokud není zrovna v místě bydliště, ale např. tráví čas na dovolené či na pracovní cestě, kde mu vznikne zdravotní problém, snadno se pomocí telemedicíny spojí s odborníkem. Nemusí navíc riskovat, že se nakazí od někoho v čekárně, a ani sám nikoho neohrožuje.

I pro lékaře má distanční medicína něco do sebe. Mohou pracovat odkudkoliv, konzultovat s kolegy a v případě, že bude nutné pacienta pozvat na vyšetření, mohou se dopředu na jeho případ připravit.

Co je Virtuální klinika EUC?

Virtuální klinika je službou, kterou nabízí jeden z největších soukromých poskytovatelů zdravotní péče v Česku, akciová společnost EUC. EUC vlastní nemocnice, kliniky, laboratoře i lékárny. Pracuje pro ni 2230 zdravotníků.

Virtuální klinika umožňuje nepřetržité lékařské konzultace do 30 minut od zadání požadavku pacienta. Skrze službu lze také vystavit eRecept či podat žádanku na test COVID-19. Po vyšetření vám může lékař také vystavit e-neschopenku do práce.

V současnosti jsou služby Virtuální kliniky plně hrazeny ze zdravotního pojištění u všech českých zdravotních pojišťoven.

Kdy je možné provést vyšetření z domova a kdy ne?

Na virtuální kliniku se pacienti mohou obracet, pokud trpí některým z běžných zdravotních problémů jako je bolest hlavy, zad, kašel, průjmy, opary, problémy s močovými cestami, vyrážky, znaménka apod. Podle údajů Virtuální kliniky lze až 60% těchto problémů vyřešit bez osobní návštěvy lékaře.

Naopak virtuálních prohlídek nemohou využívat těhotné ženy ani dětští pacienti. Nelze jich také využívat na předoperační vyšetření nebo pro stomatologické konzultace. V takových případech je vždy nutná osobní účast na prohlídce. Pokud je stav pacienta vážný, nemá se samozřejmě objednávat na virtuální kliniku, ale rovnou volat záchrannou službu.

Jak funguje Virtuální klinika EUC

Při prvním použití služby musíte vyplnit dotazník s vašimi osobními údaji. Je potřeba ověřit vaši totožnost na základě průkazu pojištěnce. Následně vám přijde aktivační e-mail a můžete se přihlásit do aplikace. Vyplníte inteligentní dotazník, ve kterém popíšete své zdravotní problémy.

Posléze se s vámi spojí lékař prostřednictvím chatu nebo videa. Lékař by vám měl navrhnout postup léčby, případně vám vystaví e-recept, e-neschopenku, či vám vypíše žádanku na odborné vyšetření na některé z klinik EUC, pokud je potřeba.

Samotná konzultace trvá v průměru kolem deseti minut. V jejím rámci lze lékaři např. zaslat fotografie či videa. Na jejím základě je proveden zápis do zdravotnické dokumentace. Tu si můžete vyžádat a předat např. svému praktikovi. Dokumentace je zabezpečena a zdravotnické konzultace podléhají lékařskému tajemství.

Budoucnost medicíny?

Virtuální klinika je v Česku průkopníkem. Zatím je jedinou službou svého druhu, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Jako u každé novinky bude potřeba překonat nedůvěru pacientů i zdravotníků z moderních technologií a postupů.

Na druhé straně jsou zde očividné výhody, které Virtuální klinika přináší. Pro některé lidi je obtížné přijít osobně za lékařem a hovořit o svých problémech. Virtuální klinika díky distančnímu způsobu vyšetření odbourává některé překážky, které brání kontaktu pacienta se zdravotníkem.

Mnoho zdravotních problémů lze vyřešit na dálku. Díky tomu se do ordinace dostanou jen pacienti, kteří skutečně osobní prohlídku potřebují. Lékaři budou mít na pacienty více času. Distanční medicína je tedy způsob, jak zlepšit celkovou úroveň zdravotní péče v Česku. Zda tento svůj potenciál naplní, se ukáže v budoucnu.

Rate this post