Přichází nový trend: pobyt v solných jeskyní! Uměle vybudované solné jeskyně, jež mají za úkol pomoci nejen nemocným, nacházíme na stále více místech České republiky. Mnozí účastníci hovoří doslova o „jiném světě“, neboť dovnitř chodí jako slabí, unavení nebo nemocní a vycházejí uvolnění, plní síly s pocitem uzdravení. Již dlouho nenalézali tak relaxující činnost, na kterou bychom klidně mohli vzpomínat jako na zážitek.
Pobyt v solné jeskyni
Pobyt v solné jeskyně je určen pro všechny věkové kategorie. Nejčastěji je navštěvují nemocní, lidé trpící chorobami horních a dolních cest dýchacích jako je senná rýma, průduškové astma, záněty krku či nosohltanu, pozitivní výsledky jsou zaznamenány i při léčbě kožních onemocnění. Solné jeskyně využívají i lidé s vysokým krevním tlakem, obecně poruchami krevního oběhu či lidé trpící depresemi. Pobyt může absolvovat i zdravý člověk, buď preventivně nebo pro příjemné uvolnění, zbavení se negativních emocí a zbytečného napětí. Mnozí sportovci volí právě pro svou relaxaci solnou jeskyni.
Terapie v solné jeskyni
Terapie v solné jeskyni trvá přibližně 45 minut, během této doby ležíte na pohodlných lehátkách a necháváte své tělo i mozek uvolněné za doprovodu hudby a barevného osvětlení. Protože se teplota pohybuje okolo 20 – 23°C, doporučuje se oblečení s dlouhým rukávem. Vedle svého lehátka je položená deka, kterou využijte, bude-li vám i přesto zima. Z hygienických důvodů se do jeskyně nevstupuje v obuvi. Mikroklima solné jeskyně je velmi intenzivní, a tak připomíná přímořské oblasti. Obecně se hovoří, že jeden pobyt v solné jeskyni vydá za tři dny u moře. Na návštěvu solné jeskyně některé zdravotní pojišťovny finančně přispívají. Pobyt se však nedoporučuje těm, kteří trpí např. hyperfunkcí štítné žlázy, nádorovými onemocněními, klaustrofobií či tuberkulózou.
Aromaterapie
Nasycené ovzduší v solné jeskyni, jehož prvky na nás působí daleko intenzivněji než ve volné přírodě, je využíváno k aromaterapii. Jód napomáhá správné funkci štítné žlázy, hořčík působí proti stresu a stárnutí, regeneruje organizmus. Draslík se sodíkem umožňují vylučovat toxické látky, zinek podporuje obnovu buněk a je prevencí proti akné a selen vám zpomalí proces stárnutí kůže. A v neposlední řadě brom, který léčí kožní nemoci včetně lupénky.
Colorterapie
Během vaší uzdravovací dávky na vás nepůsobí jen nasycené ovzduší prvky jódu, hořčíku, draslíku, chloridů, bromidů, selenů i mědi, avšak podpůrně zde působí alternativní metoda léčení, tzv. colorterapie.
Jedná se léčení pomocí barev, tedy osvětlování různými barvami v různé intenzitě a frekvenci. Každá barva působí na lidský organismus odlišným způsobem, např. červená barva zvyšuje pocit sebedůvěry a má aktivizující účinky. Způsobuje zrychlení krevního tlaku, metabolismu, příznivě působí proti chudokrevnosti či chronickému kašli.
Oranžová barva pomáhá proti depresím, vyhání z vás nespokojenost a pesimismus. Využívá se při léčení anorexie, využijete ji i při ztrátě chuti k jídlu. Žlutá barva posiluje nervový systém. Zelená harmonizuje, neutralizuje a snižuje bolest. Pozitivně působí při detoxikaci, působí proti dráždivému kašli. Při bolestech hlavy a migrénách prahněte po modré barvě, která má příznivé účinky při astmatu či zánětlivých a kloubních onemocněních.
Fialová barva působí při nemocech lymfatického systému, je barvou emocí a meditace. Indigové barvě (modro-fialová) jsou připisovány pozitivní účinky při nemocech postihující oči, uši a nos. Rozvíjí psychické vnímání a intuici.
Pozitivní a negativní účinky
Solné jeskyně jsou dnes poměrně dobře rozšířeny, v každém kraji jich najdete desítky. Ceny se samozřejmě odlišují, v průměru však zaplatíte za jeden pobyt asi 150 korun. Lékaři se vyjadřují jednoznačně „pro“ solné jeskyně, spíše je chápou jako doplňkovou léčbu.
Především díky širokému spektru léčících účinků a zároveň nulovému riziku pro organismus se oblibě solných jeskyní těší tolik lidí. Skloubení několika léčebných procedur ve velmi příjemném a nezaměnitelném prostředí je tajemstvím a podstatou solných jeskyní.