Profimedia podvod od fotobanky?

Fotobanka Profimedia.cz již po 4 roky v kuse vymáhá od českých podnikatelů, živnostníků a firmách peníze za „svá“ práva k fotografiím, které prý byly zveřejněny nelegálně. Největším podvodem na to je to, že v několika případech samotná Profimedia.cz postrádala práva k těmto fotografiím. Taktiky fotobanky jsou agresivní. Ani za základě výhružných dopisů spíše doporučujeme, nic neplaťe a trvejte na svých právech. Vymáhaná částka za fotografie je od společnosti Profimedia.cz příliš vysoká a často neodpovídá ani zákonnému způsobu výpočtu.

Dostali jste dopis od Logicall či Profimedia?

Pokud jste dostali dopis od společnosti Profimedia, Logicall nebo Isifa, rozhodně doporučujeme neudělejte žádné neunáhlené kroky – rozhodně vymáhanou částku ihned neplaťte. Pokud Vám přijde zvláštní vymáhat za jeden malý obrázek 20 – 40 tisíc korun, naprosto souhlasíme. A právě proto, jsme napsali tento článek, abychom šířili osvětu mezi provozovateli webových stránek.

„Fotografie by se rozhodně neměli krást. Na druhou stranu agresivní taktiky fotobanky Profimedia hraničí s podvodem, definovaném v trestním zákoníku.“

Fotobanka Profimedia.cz

Profimedia.cz je fotobanka provozovaná společnosti Profimedia.CZ a.s. Od této akciové společnosti odebírají placené fotografie významní hráči českého internetu, jako je např. MAFRA (iDnes.cz), Mladá fronta (E15), Economie a.s. (iHNed, Hospodářské noviny) a další. Čtenáři to mohou vždy poznat tak, že pod fotografií nebo na konci článku je uveden zdroj Profimedia.cz.

Vymáhání autorských práv (podvod?)

Profimedia ověřuje přítomnost svých fotografií na cizích webových stránkách. Pokud tento software zjistí, že daná fotografie nebyla provozovatelem webu zakoupena s řádnou licencí, Profimedia začne vymáhat svá práva.

Minulé případy zřetelně dokládají, že software pro vyhledávání nelicencovaných fotek nepracuje úplně správně. Celý mechanismus je evidentně nastaven automaticky, včetně zasílání první emailů. Ve veřejných forech se spustila poměrně vášnivá diskuze o způsobech takového jednání, agresivního vymáhání nepřiměřených částek a množství chyb (neoprávněého vymáhání částek za fotografie, na které sama neměla licence a nutila klienty zaplatit), kterých se Profimedia dopustila (konkrétní případy uvádíme níže).

Profimedia podvod – dopouští se trestného činu?

Značná část české mediální scény se domnívá, že se Profimedia dopouští trestného činu podvodu. Společnost Profimedia.CZ, a.s. se neoprávněně vymáhá autorská práva. V případě, kdy Profimedia úspěšně vymůže částku, se poté dopouští neoprávněného obohacení. Agresivní techniky a nátlak Profimedia vyvíjí především stanovením krátké 9 denní lhůty a následným odmítnutím jakéhokoli jednání nežli „zaplaťte“. Profimedia tak evidentně využívá tísně, domnívají se mnozí.

Na internetu dokonce vznikají veřejné výzvy proti chování Profimedia.

Profimedia spolupracuje s vymahači z Logicall

Dopis s požadavkem na úhradu škod zasílá spolupracující společnost Logicall Česká repubika s.r.o. – známá jako vymáhací společnost Logicall. Dopis pro uhrazení částky za nelicencovanou fotografii tedy zřejmě neodstanete přímo od společnosti Profimedia, ale od společnosti s názvem Logicall. Jedná se však o spolupracující subjekty. Na internetu tedy můžete dohledávat zkušenosti pondikatelů a živnostníků jak se společností Profimedia, tak Logicall a také Isifa.

Profimedia neoprávněné vymáhala nároky na fotografie

Jsou veřejně známé případy, kdy společnost Profimedia vymáhala své nároky zcela neoprávněně. A nutno dodat, že těchto případů není málo. Částky se vyšplhali až příliš vysoko, řekněte sami.

  • Profimedia vymáhala 504 tisíc za jednu fotografii NASA.
  • Profimedia vymáhala 8400 Kč za náhled screenshotu vizualizace poskytnuté Facebookem.
  • Profimedia vymáhala po firmě oxyOnline částku a přitom se jednolo o fotografii legálně zakoupenou na Dreamstime.
  • Profimedia vymáhala 8400,-Kč za fotografii, která byla volně dostupná ke stažení.

Podle rozhovru s ředitelem Petrem Novákem firma Profimedia vymáhala v roce 2010 částku 8.000.000,-Kč.

Zdrojem výše uvedených konkrétních případů sporu s Profimedia je Wikipedie.cz.

Z výše uvedeného je více než zřejmé, že Profimedia stále pokračuje v agresivních taktikách vymáhání částo neoprávněých či příliš vysokých částek za zveřejněné „nelicencované“ fotografie.

Využívejte ověřené free fotobanky

Pokud chcete používat obrázky a fotografie pro své podnikání či sociální média, pak nemůžete stáhnout libovolný obrázek a použít ho ke svému účelu. Doporučujeme využít ověřené fotobanky, které jsou databází fotografií jež lze zdarma využít. Podívejte se na nejlepší free fotobanky pro nekomerční i komerční využití a stahujte obrázky zdarma a legálně.

Advokáti zastupují klienty proti Profimedia

Na tyto aktivity fotobanky Profimedia začaly již reagovat advokátní kanceláře, které zastupují klienty. Advokátní kancelář hají klienta, v některých případech společnost Profimedia a Logicall přestanou zasílat další dopisy (jakoby se slehla zem), v jiným případech vyjednávání pokračuje a advokátní kancelář rapidně sníží vymáhanou částku.

Obrana klientů napadených společností Profimedia je opřena na §40 odst. 4 autorského zákona. Toto ustanovení dovoluje požadovat maximálně dvojnásobnou odměnu z ceny licence.

Pokud se podíváte na některé fotografie v databázi fotobanky Profimedia, zjistíte, že jsou velmi předražené v porovnání s konkurenčními fotobankami. Evidentně se jedná o strategii, se kterou Profimedia následně může vymýhat daleko větší částky k zaplacení. Advokátní kanceláře jsou však prozíravé a dokáží reagovat právními argumenty i na tuto záležitost.

Rate this post

Autor

Martin Rosulek

Martin Rosulek je online podnikatel a digitální nomád. Po cestách v Austrálii a jihovýchodní Asii, procestoval Kanadu a Latinskou Ameriku. Často se vrací do Thajska a sbírá další zkušenosti o práci na dálku. Zaměřuje se online marketing a affiliate. Martin bloguje na DigitalniNomadstvi.cz.