Před sezónou NHL- Eric Karlsson

Fotografie NHL Squircle od Gareth Simpson licencovaná pod CC BY 2.0
Fotografie NHL Squircle od Gareth Simpson licencovaná pod CC BY 2.0

Pokud i Vy patříte k oné prazvláštní skupince k lidí, kteří pravidelně usedají ve tři hodiny ráno k monitorům, abyste mohli živě sledovat nejprestižnější hokejovou ligu světa, patří právě Vám tento miniseriál, v němž se zaměříme na některá zajímavá jména, která se vyplatí sledovat v nadcházející 97. sezóně National Hockey League.

Eric Karlsson

Statistický útok

Nemusíte být zrovna generální manažer NHL, abyste věděli, že obránci mají bránit. Pokud přidají nějakou tu branku, berete to spíš jako velice příjemnou třešničku na dortu. A právě proto je Erik Karlsson, obránce Ottawy Senators,  velice diskutovaným hráčem.
Krátký pohled do statistik: 315 zápasů, 237 kanadských bodů. To by bylo slušné číslo i na útočníka. Na druhou stranu záporných 26 bodů v tabulce pravdy, která je u obránců hodně sledována.
Vyvstává logická otázka: neměl by se rodák ze švédského Langsbro přesunout do útoku a přenechat bránění urostlejším hráčům, (Karlsson měří 180 cm), kteří nemají tak velké ofenzivní choutky?

Orrova obrana

Stručná odpověď: James Norris Memorial Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2012. Navíc se tím švédský bek jako třetí zařadil do vskutku elitní skupinky hráčů, kteří tuto trofej vyhráli před dosažením 23 let.
Dalším mužem z této skupiny je Bobby Orr, člen Hokejové síně slávy, který se zastal Karlssonova stylu hry: „Pokud dostanete hráče, který umí takhle bruslit, nechte ho bruslit, proboha. Kouč ho nechal a od té doby, byl neuvěřitelný. Ale nechte ho. Tak může hrát nejefektivněji,“ pokračoval Orr, který celkově nasbíral 915 bodů, v listu Ottawa Sun, „Bude chybovat? Jo. Ale plusy převáží mínusy.“

Nová výzva

A v hlavním městě Kanady těmto slovům rozumí- kromě pětašedesátky bude na svém drezu od nové sezóny Karlsson nosit i kapinátské céčko, které převezme od Jassona Spezzy, který zamířil do Dallas Stars. Před Spezzou byl kapitánem Daniel Alfredsson, který v roce 2008 osobně z pódia ohlásil, že se celkovou patnáctkou draftu stane právě Eric Karlsson.
Nový lídr se na novou výzvu evidetně těší, i když chápe, že je po nepovedené sezóně co zlepšovat. „Bezpochyby na to budu tlačit. Všichni se musíme rozhodovat správně, jedno jestli to budu já nebo někdo jiný. Jde o to, aby to bylo o dobré organizaci.“
I když Karlsson zažil bodově velice úspěšný ročník, spokojený nebyl, a proto na sobě přes letní přestávku usilovně pracoval. „Léto pro mě bylo dobré. Z mého pohledu jsem udělal velký pokrok,“ pochvaloval si, „Cítím se mnohem lépe než minulou sezónu. Všechno do sebe začíná nakonec zapadat.“

Pokud se Karlssonovi vyhnou zranění, jako to ve zkráceném ročníku 2012/13, kdy mu Matt Cook (viz předešlý díl) bruslí vážně poranil achilovku, je možné, že se pokusí stáhnout náskok svého krajana Nicklase Lidströma v počtu James Memorial Trophy– legendární modrooký Švéd jich má v držení celkem sedm.
Další trofej, o kterou by se Karlsson mohl ucházet je nepříliš známá Viking Award, udělována nejlepšímu Švédovi v zámoří. Obdobou této trofeje je Kharlamov Trophy pro nejlepšího ruského hráče, již za minulou sezónu získala detroitská hračička Pavel Datsyuk, hlavní postava dalšího dílu.

KRÁTKÁ UKÁZKA ZE HRY ERICA KARLSSONA

Rate this post