Chytrá domácnost již není záležitostí sci-fi filmů či výstřelek boháčů. Inteligentní ovládání domu se stává každodenní realitou. Centrální systémy dnes zvládají téměř vše od regulace tepla, osvětlení a zabezpečení domova až po zjištění zábavy pro jeho obyvatele. Jaké jsou výhody chytré domácnosti a na co si dát pozor? Jaké možnosti existují na trhu a kolik vás bude inteligentní domácnost stát?
Co je chytrá domácnost?
Pod pojmem chytrá domácnost či inteligentní dům (SmartHome) si můžeme představit různá zařízení, systémy a spotřebiče, které fungují v rámci jedné sítě a mohou být dálkově ovládány. Může jít o termostat, světla, reproduktory, televizi, bezpečnostní kamery a zámky, detektory kouře, meteostanice a všechny ostatní domácí spotřebiče, které fungují přes wi-fi, internet či bluetooth.
Přístroje lze ovládat a kontrolovat přes centrální panel nebo skrze aplikace pro chytrou domácnost v mobilních telefonech (např. chytrá domácnost Android nebo iOS). Ke svému domu tak můžete mít přístup odkudkoliv na světě.
Výhody chytré domácnosti
Častým důvodem, proč si někdo pořizuje inteligentní domácnost, je zvýšení komfortu. Že můžete z pohodlí postele zapnout či vypnout světla v celém domě, nezní tak převratně. Ale představte si, že po cestě z práce zapnete na dálku kávovar a než přijdete domů, čeká vás šálek voňavého nápoje.
Úspora energie
Nebo třeba topení. Je zbytečné vytápět domácnost během pracovního dne, ale přijít do studeného domu po celodenní dřině není zrovna nejpříjemnější. Automatizované termostaty vám dovolí dopředu naprogramovat teplotu, kterou vyžadujete během týdne a víkendu v různé hodiny a topení tak nebude zapnuté zbytečně. To stejné platí o klimatizaci v létě.
Mezi výhody chytré domácnosti patří jednoznačně úspora energie a to až kolem 15%.
Pokud přistoupíte k propojení jednotlivých systémů, bude se vám chytrá domácnost snadno ovládat. Stačí se naučit pracovat s jednou aplikací.
Dálkový přístup
Schopnost ovládat svůj dům na dálku je další důležitou funkcí IT domácnosti. Pokud nemáte pravidelný režim, můžete nastavit požadovanou teplotu v bytě například po cestě z práce. Dokonce si můžete předehřát troubu, abyste do ní po příchodu jen vložili pizzu. Pokud jste zapomnětliví, můžete na dálku zkontrolovat, jestli jste nezapomněli zhasnout či vypnout televizi.
Nesmíme také zapomínat na bezpečnostní funkci chytré domácnosti. Pomocí bezpečnostních kamer můžete zkontrolovat, zda je v obydlí vše v pořádku. Nainstalovat si můžete různé detektory pohybu, automatické dveřní zámky a alarmy. Pokud jste dlouhodobě pryč, můžete na dálku zapnout světla či vytáhnout žaluzie a simulovat tak přítomnost v domě.
Proč si chytrou domácnost nepořizovat
Systémy chytré domácnosti by si neměli pořizovat lidé, kteří si s moderními technologiemi příliš nerozumí. Pokud nevlastníte smart phone či tablet, nemá o chytré domácnosti význam uvažovat. Je určitě jednodušší zmáčknout vypínač či dlouze hledat v aplikaci, jak rozsvítit, jen abyste udivili návštěvu. Samotná instalace funkcí chytrého domu může být dost složitá. Navíc je třeba dbát na to, aby jednotlivé systémy byly mezi sebou kompatibilní.
Mnoho lidí odradí cena, za kterou si chytrou domácnost pořídit. Ta se samozřejmě odvíjí od toho, co vše chcete ve svém obydlí integrovat. Je třeba dobře zvážit, zda se vám různá zařízení a systémy skutečně vyplatí.
Ačkoliv se chytrou domácností můžete chránit proti vloupání, jsou s ní spojeny i jiné bezpečnostní hrozby. Systémy většinou fungují online, hrozí proto riziko kybernetického útoku. Určitě byste nechtěli, aby mohl kamerové záznamy z vašeho domu sledovat někdo třetí. Musíte proto dávat zvláštní pozor na zabezpečení chytré domácnosti.
Jak na chytrou domácnost
Na počátku byste si měli rozvážit, do jakého stupně digitalizace chcete vaše obydlí dostat. Stačí vám ovládání termostatu na dálku? Nebo chcete kompletní řešení všemožných funkcí od zavlažování zahrady, zapnutí pračky, kontrolu dovření lednice či ovládání osvětlení gesty?
Mít přesnou představu, co od chytré domácnosti vyžadujete, je při jejím plánování klíčové. Je pro vás přednější zabezpečení obydlí, úspora energie, či pouze pár technologických vychytávek, kterými se můžete chlubit před kamarády?
Tyto představy pak ovlivní výběr dodavatele chytré domácnosti. Na trhu totiž existuje nepřeberné množství chytrých systémů a spotřebičů. Komplexní inteligentní ovládání domu vyžaduje zabudování kabeláže a výběr kvalitního dodavatele. Výhodou je, pokud systém umožňuje připojení i produktů konkurence. Za digitalizaci celého domu pak můžete klidně utratit milion.
Na druhou stranu se dá vybudovat chytrá domácnost svépomocí. Pokud vám stačí pouze ovládání několika zařízení, může se cena chytré domácnosti pohybovat jen v řádech tisíců. Ovládat ji lze bezdrátově.
Příklady chytrých domácností na trhu
- Chytrá domácnost Alexa – asistent společnosti Amazon umožňuje např. hlasové ovládání chytrých zařízení či termostatu
- Chytrá domácnost Apple – Apple nabízí nejrůznější čidla, dálkové ovladače a další produkty, s nimiž si můžete sestavit chytrou domácnost
- Chytrá domácnost Google Nest– skrze asistenta můžete ovládat hlasem audiovizuální zařízení a chytré osvětlení
- Chytrá domácnost IKEA – v Ikee si můžete pořídit chytré osvětlení či dálkové ovladače zvuku
- Loxone – komplexní řešení inteligentního domu od energií, zabezpečení až po audiosystémy
- Chytrá domácnost Xiaomi – čínská společnost vyrábí nejen smartphony, ale i nejrůznější inteligentní spotřebiče od robotických vysavačů, chytrého osvětlení či audiosystémů