V současné době zasažené koronavirovou krizí jsou kryptoměny stále častěji vyhledávány jako zajímavá investice. Hodnota nejrozšířenější kryptoměny, bitcoinu, v roce 2020 trhala rekordy. Vyplatí se do bitcoinu investovat i v roce 2021?
Co je bitcoin?
Bitcoin je nejrozšířenějším typem kryptoměny, neboli digitálních peněz. To znamená, že na rozdíl od běžných měn, jako je dolar, euro nebo česká koruna, neexistuje bitcoin ve fyzické podobě – vše je pouze online.
Každý bitcoin je v podstatě počítačový soubor, který je uložen v jednom z několika druhů digitální peněženky.
Bitcoiny lze používat k rychlým platbám bez transakčních poplatků. Každá jednotlivá transakce je zaznamenána na veřejném seznamu zvaném blockchain.
Jak si vede bitcoin na světovém trhu kryptoměn?
Bitcoin v roce 2020 dosáhl nejvyšší hodnoty od roku 2017, kdy jeho cena vzrostla o 180 %. Aktuální vysoká poptávka po kryptoměnách – v čele s bitcoinem – cenu digitálních peněz stále zvyšuje. Bitcoinu se podle odborníků bude výjimečně dobře dařit i v roce 2021.
Kryptoměny patří mezi nové investiční příležitosti, které se postupně dostávají do širšího kruhu investorů. Stále je to však velmi riziková investice. Investování do jiných kryptoměn než bitcoinu je často nazývána spekulací.
Je investice do bitcoinu riziková?
Vzhledem k nestálé hodnotě bitcoinu, jehož cena se mění několikrát denně, se jedná o vysoce rizikovou investici, na které však lze vydělat – minimálně krátkodobě.
Bitcoin lze snadno směnit za hotovost nebo aktiva, jako je zlato, a to okamžitě a s neuvěřitelně nízkými poplatky. Vysoká likvidita spojená s bitcoiny z něj dělá dobrou investici, pokud hledáte krátkodobý zisk. Investovat do bitcoinu anebo je lepší držet se zpátky?
To je otázka, na kterou si musí odpovědět každý sám.
Bitcoin se někdy označuje jako digitální zlato, ale co se týče investice, zlato představuje konzervativní proud pro investory, zatímco bitcoin velmi rizikový až spekulativní.
Před investicí do konkrétní oblasti bychom měli udělat určitý průzkum a měli bychom současně rozumět, do čeho vlastně investujeme. Jedná se o úroveň finanční gramotnosti, které nám pomůže zlešit svoji životní úroveň.
Jak bitcoin bezpečně uchovat?
Pokud se rozhodnete do bitcoinu investovat, měli byste si předem dobře rozmyslet, jakým způsobem kryptoměnu následně uchovat. Na výběr máte hned z několika možností speciálních peněženek: hardwarové, softwarové, kovové a burzovní. Každá z nich se liší svými funkcemi, mírou zabezpečení, ale i cenou.
Hardwarové peněženky
Pokud jde o zabezpečení bitcoinů, hardwarové peněženky jsou obecně považovány za nejbezpečnější možnost, protože nejsou přístupné online. Hardwarové peněženky jsou fyzické bezpečnostní trezory navrženy tak, aby chránily bitcoiny (a další kryptoměny) před řadou možných útoků a zároveň zajišťovaly, že ke kryptoměnám budete mít relativně snadný přístup.
Jejich nevýhodou je oproti jiným typům peněženek relativně vysoká pořizovací cena, která se v přepočtu pohybuje v rozpětí od 1 500 do 5 000 Kč.
Softwarové peněženky
Softwarové peněženky jsou jedním z nejpopulárnějších způsobů uložení bitcoinů, protože je s nimi správa bitcoinů velmi snadná, rychlá a pohodlná. Softwarovou peněženku lze mít vždy při ruce v mobilních zařízeních, jako je chytrý telefon, tablet či přenosný počítač. K dispozici jsou také verze softwarových peněženek pro stolní počítače, které uživatelům umožňují spravovat bitcoiny v systémech Linux, macOS a Windows.
Mezi nejoblíbenější bitcoinové peněženky patří softwarové peněženky, jako je Electrum, Jaxx Liberty a Exodus – všechny jsou k dispozici pro stolní i mobilní operační systémy. Nicméně i těm nejbezpečnějším softwarovým možnostem chybí některé bezpečnostní prvky hardwarových peněženek.
Kovové peněženky
Na rozdíl od ostatních možností na tomto seznamu nejsou kovové peněženky navrženy pro skutečné používání bitcoinů nebo jiných kryptoměn. Jednoduše fungují jako prostředek k ukládání tajných informací robustnějším způsobem než nejistá papírová peněženka. Jsou odolnější a mají několik integrovaných mechanismů proti neoprávněné manipulaci.
Kovové peněženky jsou sice nejužitečnější pro dlouhodobé skladování na bezpečném místě, ale nedovolí vám okamžitý přístup k vašim finančním prostředkům, což je jejich velké mínus.
Burzovní peněženky
Kryptoměnové burzy určitě mají co nabídnout, například okamžitý přístup k fondům a možnost rychle vyměnit bitcoiny za jiné kryptoměny. Ve srovnání s jinými způsoby ukládání bitcoinů se však obecně považují za méně bezpečnou možnost.
Podle zprávy blockchainové analytické firmy Chainalysis z roku 2019 byl z burz ukraden více než 1 milion bitcoinů, což není zrovna zanedbatelné množství.