Chcete cestovat, ale nemáte na to čas? Svazuje vás práce od 8 do 4 odpoledne? Plánujete dva týdny dovolené jednou ročně a dostáváte pocit, že to přece jenom nestačí? Pak se nechte inspirovat jedinci, kteří se nazývají digitální nomádi – cestovatelé, kteří pracují na cestách.
Digitální nomádi
Digitální nomádi jsou moderní kočovníci, kteří pracují během cestování. Životní styl, tzv. digitální nomádství, jim umožňuje pracovat odkudkoli a přitom svobodně cestovat. Digitální nomádi využívají moderní technologie k tomu, aby si zajistili příjem a mohli financovat své cestovatelské touhy.
Pracovat od 8 do 5 pondělí až pátek přestalo být dávno přitažlivé. Mnoho z nás uvažuje o změně. Pokud chcete také uniknout z pracovní rutiny 9-5, nechte se inspirovat následujícími řádky, které vám přiblíží digitální nomády a jejich pohled na svět.
Digitální nomádství je životní styl, který spojuje cestování a práci v jedno. Žít, pracovat a cestovat!
Digitální nomádi jsou minimalisté
Minimalismus je životní styl, který je postaven na odstranění všeho nepodstatného. Ve velké většině odstraňují digitální nomádi před svými cestami materiální věci. Jsou schopni si svůj život zabalit do jednoho baťohu a vyrazit.
Každý digitální nomád musí mít v sobě dávku minimalismu. Bez minimalismu nelze spontánně cestovat!
Digitální nomádi nepracují 40 hodin týdně
Pokud chcete uniknout z pracovní rutiny 40 nebo více hodinového týdne, pak rozhodně doporučuji knihu od Thimophy Ferrise s názvem 4 hodinový pracovní týden. Ano, 4 hodinový, nikoli 40 hodinový pracovní týden. Tato kniha inspirovala celou řadu mladých i starších lidí, kteří se rozhodli, že změní svůj život. Kniha 4 hodinový pracovní týden vás především donutí zamyslet se, že nemusíte proměňovat čas za peníze (8 pracovních hodin za hodinovou mzdu od zaměstnavatele). Ale s myšlenkami digitálních nomádů budete pracovat na tom, aby vám jednou vynaložená práce přinášela pravidelnou a především opakující se odměnu.
Pracujte méně, ale efektivněji – žádná prokrastinace
Cizí země vás dokážou velmi intenzivně svádět. Je potřeba vypěstovat si pracovní morálku a držet se plánu pracovat určitý počet hodin týdně. Lákadel je skutečně hodně, navíc pokud vyrazíte do exotických zemí. Ano, digitální nomádi jsou cestovatelé, ale na svých cestách také musí pracovat. Vyhněte se prokrastinaci (chorobné odkládání důležitých věcí). Není potřeba pracovat 40 hodin denně, je potřeba pracovat efektivně.
Digitální nomádi hovoří cizí jazyky
Jazyková vybavenost je zásadním přepokladem pro digitální nomády. Pokud chcete cestovat, vyplatí se umět minimálně jeden světový jazyk. Angličtina by měla být samozřejmostí. Pokud zvládáte také španělštinu, máte výhodu. Samozřejmě záleží, do jakých krajin se rozhodnete cestovat, avšak počítejte s tím, že na svých cestách nebudete potkávat jen místní, ale také ostatní cestovatele.
Internet a laptop jsou nepostradatelnými společníky
Internet a laptop jednoznačně patří do nepostradatelné výbavy digitálních nomádů. Digitální nomádi nemusí být IT specialisté či počítačoví kouzelníci. Nemusíte být programátor, grafický designér nebo copywriter. Digitální nomád potřebuje laptop a internet pro spojení s okolním světem, hledání zakázek, realizace či dodání své práce, komunikace s klienty a samozřejmě také pro plánování svého cestování. Vydělávat na internetu můžete v celé řadě činností, každým dnem vznikají nové možnosti, nové pracovní obory.
Kam vyrazit jako digitální nomád?
Pokud jako digitální nomád začínáte, obecně se doporučuje vyrazit někam poblíž domova. Zkuste se držet Evropy nebo si dokonce zkuste vyjet jenom někam po Čechách. Ideálně si vyzkoušíte, jaké to je, nebýt měsíc v kanceláři. V případě, že se objeví událost, kterou nebudete schopni vyřešit na dálku, prostě sednete do auto nebo na vlak a sjedete domů. Toto je ideální start pro začínající digitální nomády!
Nomádské cesty na jiné kontinenty jsou organizačně náročnější. Samozřejmě jsou neuvěřitelně atraktivní, avšak skrývají celou řadu nevýhod, jako je časový posun, nemožnost dorazit urychleně domů, kvalita signálu internetu nemusí být v rozvojových státech nejlepší, stravovací problémy z odlišnosti kultur, jazykové bariéry, atd.
Naplánujte si svoji cestu
Proč digitální nomádi volí tak často Asii pro své cesty? Je to jednoduché! Asie je levná a náklady jsou zde minimální. Při plánování své cesty si musíte uvědomit, že vydělávat budete v českých korunách, ale utrácet v místní měně. Austrálie je bezpochyby velmi atraktivní zemí, ale náklady na život jsou zde velmi vysoké. Asie dovoluje digitálním nomádům žít na velmi přijatelné úrovni aniž by museli vydělávat vysoké desetitisíce.
Jak řeší digitální nomádi ubytování?
Bydlení představuje jednu z nejnákladnějších položek při měsíčních výdajích. Zkušení digitální nomádi proto využívají CouchSurfing (tzv. bydlení na gauči), ShareRoom či si pronajmou apartmán a dělí se o financování nákladů.
Práce na dálku
Digitální nomádi využívají práce na dálku. Kombinace laptopu a internetového připojení zajišťuje pravidelný kontakt, ať už cestují nomádi kdykoli. Řada moderních kočovníků preferuje práci na volné noze, někteří zůstávají stále v korporátu. U tradiční kancelářské práce se stále více prosazuje tzv. home office – domácí kancelář. Je to vlastně také práce na dálku, digitální nomádi jen tento způsob povýšili o další úroveň.
Práce na dálku je bezpochyby trendem, který každým rokem roste v desítkách procent. Jen si představte, jaké to asi je, když nemusíte každý den dojíždět do práce a večer jet z práce domů. Práce na dálku umožňuje pracovat odkudkoli.
Digitální nomádi často pracují z coworking kanceláří. Jedná se o sdílené kanceláře, které si pronajmou (na den, týden nebo měsíc). Mají zde zajištěný rychlý a stabilní internet (wifi), místo pro práci a navíc se v těchto coworking centrech sdružují podnikatelé na volné noze, freelanceři a další profesionálové, kteří rádi sdílejí své znalosti z podnikání a osobního rozvoje.
Začněte více využívat technologie a aplikace jako je Skype, cloudové sdílení dokumentů, online kalendáře, zálohování v cloudu, atd. Podobné aplikace digitální nomádi využívají každý den.
Digitální nomádství na Facebooku
Přečtěte si více o tématu digitální nomádi na specializovaném webu DigitalniNomadstvi.cz