Co nám často brání na cestě k úspěchu?

Úspěch
Fotografie Success or failure od Chris Potter je licencována pod CC BY 2.0 ..

Často se obáváme vyzkoušet nové věci nebo vyzkoušet neobvyklé postupy. Obáváme se, že zkrátka neuspějeme. Strach z prohry je naším typickým lidským rysem a nikdo z nás nechce zažívat bolest z porážky. Bez porážek však úspěchu dosáhneme stěží.

Učte se z vlastních chyb , buďte vytrvalí a nepřestávejte hledat to správné řešení

Všichni jsme už zažili chuť porážky, když jsme se v životě pokoušeli dosáhnout některých věcí. A také víme, že z vlastních chyb se můžeme poučit a dosáhnout tak příště úspěchu. Když něco nového zkoušíme poprvé, je zde vždy velká pravděpodobnost, že se nám nezadaří. Dokonce i když máme zkušenosti a to správné know-how, neznamená to, že budeme nutně úspěšní. Jde hlavně o to, nepropadnout pocitu poraženectví a vytrvale věci zkoušet dál. Ovšem i těm co se nevzdávají a vytrvale na sobě pracují, se občas může stát, že neuspějí. V tomto případě bychom měli zjišťovat, proč se tak stalo a nepřestávat hledat to správné řešení.

Andrea měla zlost. Byla si jistá, že vymyslela nový způsob, který urychlí vyplácení peněz. Ve skutečnosti však tyto změny celý proces zpomalily. Cítila se hloupě a kritika, která padla na její osobu ze strany šéfa způsobila, že se cítila ještě hloupěji. Ovšem místo toho, aby celou věc vzdala, pokoušela se zjistit, kde je chyba. Došla k řešení, že nápad sám je dobrý a funkční, chyba tedy musela být v jeho implementaci. Stačilo jen znovu vyškolit úředníky a neúspěch se změnil v triumf.

 

Předpokládejte a minimalizujte rizika dopředu, s neúspěchem čas od času počítejte

Každá nová myšlenka představuje i určité riziko. U věci, která nebyla v minulosti vyzkoušena, vždy hrozí, že systém nebude fungovat přesně tak, jak bylo v našich představách. Zkuste tedy dopředu předpokládat a minimalizovat rizika, která by mohla nastat. Na škodu také není, mít v záloze alternativní řešení. Když nám selže nějaký plán, nebo koncept, obvykle upadneme do deprese a máme blízko k tomu, abychom všechno vzdali. Musíme se tedy vypořádat s tím, že ne všechno se vždy podaří a že čas od času musíme s neúspěchem počítat.

Andrea byla zničená. Byla si naprosto jistá, že její nápad urychlí vyplácení peněz. Ovšem navzdory jejímu úsilí to nefungovalo. „Jsem k ničemu,“ pomyslela si. Pokud by si Andrea udržela takový přístup, byla by nejen nešťastná, ale ani by se nemohla sebrat a pokusit se problém vyřešit.

Jak už bylo řečeno, musíme vzít na vědomí, že čas od času nás potká neúspěch, za což by se nikdo neměl stydět. Dyť neúspěch může být dalším krokem k úspěchu. Záleží jak se s ním vypořádáme a jak s ním naložíme. Záleží to na nás. V takové chvíli je dobré si připomenout všechny předchozí úspěchy, které mnohdy nastaly právě po podobných neúspěších. Neúspěch je dočasná záležitost. A když už jsme ho překonali minule, proč by jsme ho nepřekonali nyní?

Pracujte nad rámec svých povinností

Pokud chcete uspět, nestačí jen dobrá práce. Pokud se chcete opravdově posunout dopředu, musíte pracovat nad rámec svých povinností. Znát svůj cíl a najít na něj recept. Ten musí být ovšem lepší, než ho mají ostatní. Všichni úspěšní lidé začínali s myšlenkou na určitý cíl. Stanovení cílů a práce na jejich dosažení je prvním krokem na dlouhé cestě za úspěchem. Pokud víte, kam jdete a máte i plán, jak se tam dostat, budete schopni soustředit svou energii, svůj čas a emoce k vašemu cíli.

Buďte snílky, ale nezůstávejte jimi. Svůj cíl převeďte do konkrétní podoby

Vše obvykle začíná snem, vizí budoucnosti. A v tomto snu jsme třeba bohatí, slavní a šťastní. Většina lidí takové sny o vlastní budoucnosti mívá, ale v mnoha případech jejich sen zůstane bohužel jenom snem. Sny je tedy třeba přetavit v cíle, které se pak promění v realitu. Podstatné je, že nestačí mít jen neurčitou představu o našich cílech, ale spíše konkrétní podobu. Vždycky bude existovat obrovský rozdíl mezi lidmi, kteří po něčem touží, a těmi, kdo pro svůj sen i něco udělají. Když ale přeměníme své sny v cíle, přestávají být pouhými fantaziemi, ale stávají se konkrétními objekty, které můžeme umístit na naší „mapu vedoucí k úspěchu“.

Na budoucnost koukejte pozitivně

Nejlepší kapitál, který můžete do života dostat, je schopnost vypracovat si návyk vidět budoucnost pozitivně – tedy, že budoucnost před vámi je plná velkých věcí, že se vám bude dařit a že budete šťastní, že budete mít hezkou rodinu a krásný dům, že vás čeká úspěšná kariéra …
Rate this post