Češi stále více preferují nízkonákladové letenky

 Nízkonákladové letenkyFotografie „3d illustration: Cap traveler and airline tickets“ od „Jenifer Corrêa“ licencována pod CC BY 2.0.

V posledních letech Češi stále více preferují rychlost a komfort přepravy. Svědčí o tom i vzestupný trend v letecké dopravě. V minulém roce letěl na dovolenou každý desátý Čech! Na vysoké ceny tradičních leteckých společností zareagovaly tzv. nízkonákladové letecké společnosti, které se těší stále větší oblibě. Letenky máte možnost sehnat opravdu za levný peníz a vaše plánované eurovíkendy tak můžete konečně zrealizovat.

Více jak 60 nízkonákladových přepravců

V současné době létá v Evropě na 60 různých nízkonákladových leteckých společností, které létají moderními stroji Boeing 737-800 a Boeing 737-500. Nabídka low-costových letenek je tak velmi široká a abychom ušetřili co nejvíce, je třeba se dobře orientovat a rezervaci neuspěchat.

Jak vybrat nízkonákladové letenky?

Pečlivě si prohlédněme nabídky od vícero společností a několik dní sledujme vývoj cen, neboť ty jsou velmi proměnlivé a mohou se lišit den ode dne v závislosti na obsazení letu. Motto těchto společností je „čím dříve, tím lépe“, a na této filosofii staví svoji nabídku.

Abyste koupili letenku levně, musíte si ji zarezervovat měsíce dopředu. Obecně platí, že čím dříve si budete rezervovat své místo, tím zaplatíte méně.

Chcete-li odletět last minute za dva dny, cena letenky bude stejná a někdy dokonce vyšší než u běžných leteckých společností. Některé společnosti bohužel neumožňují nákup jednosměrné letenky, přesvědčte se dobře o vašem způsobu letu. Cílem airolinek je přepravit pasažéra z původní na určenou destinaci, rozhodně nečekejte asistenci zástupců cestovních kanceláří, na kterou jste možná byli zvyklí u běžných leteckých společností.

Při letu se zdarma většinou nepodává občerstvení ani denní tisk. Budete-li cestovat právě nízkonákladovými společnostmi, předem si zjistěte, zda vám nezpoplatňují vaše zavazadla. Díky neustále rostoucím cenám ropy se přechází na novou finanční strategii, která povoluje pouze a jen příruční zavazadla.

Nízkonákladové společnosti mají nasmlouvané malá letiště

Nízkonákladové společnosti se snaží vyhýbat velkým, přetíženým letištím, za které by platily velké poplatky, a pro své cílové destinace volí spíše menší a poněkud zapadlá letiště. Dejte proto pozor, kam přesně budete přilétat, abyste zbytečně nemuseli platit za taxi více než za samotnou letenku!

Nákup letenek probíhá přes internet, pomocí připravených formulářů a vaší platební karty (s povolenýma platbami přes internet). Je třeba zdůraznit poplatek za elektronickou platbu, který však nepřesáhne dvě stě korun. Většina společností nemá na letištích své obchodní zastoupení, ani není třeba, i samotnou letenku si vytisknete sami či ji vůbec potřebovat nebudete. Vaše rezervace se nevztahuje na konkrétní sedadlo v letadle, a protože jsou lety obvykle velmi přeplněné, dejte si na čas a projděte letištními kontrolami včas a v klidu si vyberte své místo.

Počítejte také s tím, že stornování vaší letenky nemusí probíhat hladce. Některé airolinky vám změnu vůbec nepovolí, jinde si účtují i 50% z ceny. Low-costové společnosti si vyhrazují právo měnit čas odletu (informováni budete emailem), proto budete-li cestovat s přestupy, vytvořte si dostatečně velkou časovou rezervu, neboť lety na sebe nečekají. Přestože se společnosti snaží o přesnost svých příletů a odletů, budete potřebovat mnohem více trpělivosti než u běžných leteckých společností.

Sledujte akční letenky

Neexistuje obecné pravidlo, jak koupit nejlevnější letenku. V polovině týdne bývají však letenky levnější, s blížícím se víkendem či o svátcích jejich cena naopak roste. Jednoznačně se vyplatí sledovat i akce, které jsou pro vás airolinkami připravovány.

Nízkonákladové společnosti vám v případě zrušení vašeho letu neposkytují náhradní dopravu! Samozřejmě máte právo na vrácení peněz, avšak např. při rezervaci vašeho hotelu na určitý termín se tak dostáváte do prekérní situace. Tím horším scénářem pak může být krach vašeho dopravce.

Touto problematikou se zabývala i Evropská unie, avšak při jednání se dospělo k závěru hovořícím o neexistenci zákonné povinnosti pojištění společností. Trpí tím samozřejmě klient a zlí jazykové tvrdí, že nebude trvat příliš dlouho a nízkonákladové společnosti kvůli zvyšujícím se nákladům paliva svůj byznys položí. Rostoucí cena ropy tak připravila nejisté vyhlídky nové konkurence.

Výhody nízkonákladového letu:

  • Levné letenky (čím dříve, tím lépe)
  • Prodej i platba přes internet

Nevýhody nízkonákladového letu:

  • Snížený komfort (nepodávání jídla, zavazadla do určité váhy, …)
  • Cílové destinace – odlehlá letiště
  • Možné problémy při stornování letenky
  • Nezajištění náhradní dopravy
  • Neexistence zákonné povinnosti pojištění společností proti krachu

 Verdikt pro nízkonákladové letenky

Shrneme-li si veškeré výhody a nevýhody nízkonákladových letů, pro každého z nás bude zní konečný verdikt jinak. Pravdou říci, že dnes člověk platí opravdu za vše, a jakmile jsme od placení osvobozeni, někde se to promítnout musí. Na druhou stranu, jestli jste ochotni oželet komfort i v podobě nedopravení do centra či nulové asistence, pak pro vás nízkonákladové lety budou příjemným způsobem pro cestování a realizaci vašich snů. S rizikem, že něco prostě neklapne, budete muset počítat. Avšak případné „problémy“ můžeme považovat za součást svého dobrodružství.

 Nízkonákladové letenky od Ryanair

Irská firma Ryanair je jedním ze zakladatelů nízkonákladového trendu a na trhu působí již 17 let. Přestože spolu se společností easyJet (http://www.easyjet.com/) patří k nejsilnějším v oboru, její web nemá český překlad. To však neznamená, že byste nemohli využít služeb této společnosti, Ryanair létá i z pražské Ruzyně.

Velmi zajímavé nabídky nám přináší SkyEurope. Marketingový tah tradiční společnosti ČSA vytvořil nízkonákladovou sekci Click4Sky, která vám také přináší kolekci méně obvyklých cílových destinací jako např. Káhira či Istanbul.

Společností je skutečně mnoho, nenechte se prosím omezovat tímto výčtem a sami prozkoumejte, jaké nabídky vám každá z nich připraví …

Rate this post

Autor

Martin Rosulek

Martin Rosulek je online podnikatel a digitální nomád. Po cestách v Austrálii a jihovýchodní Asii, procestoval Kanadu a Latinskou Ameriku. Často se vrací do Thajska a sbírá další zkušenosti o práci na dálku. Zaměřuje se online marketing a affiliate. Martin bloguje na DigitalniNomadstvi.cz.