práce v řecku

Práce v Řecku

Přemýšleli jste, že si o prázdninách vyděláte v zahraničí, ale nevíte, co všechno si musíte zařídit a jak to funguje? Práce v Řecku může být ta správná volba. Informace o tom, jak postupovat, jaké jsou možnosti přivýdělků a kde se nejlépe uchytíte, najdete v článku.

Práce v Řecku pro Čechy

Dobrou zprávou je, že jakožto členi Evropské unie nemusíme vyřizovat žádné pracovní povolení ohledně práce v zahraničí. Do tří měsíců pobytu v Řecku není ani nutné nic hlásit a potom je zde ještě možnost zažádat o další tři měsíce. Je to tedy ideální právě na letní brigády. Nebo potom pro lidi, kteří by chtěli hledat v Řecku zaměstnání.

Jak začít žít v Řecku

Při delším pobytu než tři měsíce je nutné požádat o Povolení k pobytu občana EU/EHP na příslušném cizineckém oddělen řecké policie. Podmínkou získání tohoto povolení je pracovní poměr v Řecku nebo prokázání dostatečných prostředků pro pobyt v zemi. Pak je nutné dodat ještě potvrzení o zaplaceném zdravotním pojištění a 3 fotografie. Žadatel by měl mít také založený účet v řecké bance.

Povolení úřady vydávají na 5 let a také jej prodlužují za podobných podmínek.

Nabídky práce a brigády v Řecku

Pokud hledáte práci nebo brigádu ještě z České republiky, určitě je dobré vyzkoušet databázi volných pracovních míst, které jsou zveřejňovány prostřednictvím řeckých úřadů práce. Ty najdete na evropském portále EURES.

Kromě oficiálního portálu EURES existují i další webové stránky, na kterých lidé hledají práci a brigády.

Například portál justjobs.gr je specializovaný na uchazeče o práci, kteří mají vysokou školu a zajímá je post manažera, datového specialisty nebo třeba vývojáře. Většinu nabídek zde najdete od společnosti KPMG, která je velmi dobře známá i v České republice.

Web skywalker.gr je naopak nespecializovaný portál, kde najdete práci všeho druhu. Funguje podobně jako české pracovní portály. Zadáte si, v jakém oboru chcete pracovat, výši mzdy, místo a podle toho se vám zobrazí nabídky.

Pokud chcete do Řecka za sezónní prací, tak nejlepší webové stránky jsou greeka.com, kde najdete pracovní místa jako barmani, servírky, promotéři, pomocníci v kuchyni, kuchaři a další pozice především v cestovním ruchu.

Životní náklady a ceny v Řecku

Uvědomte si, jaké jsou ceny v Řecku a podle toho vybírejte i brigádu nebo pracovní pozici. Ceny jsou totiž dost podobné těm naším. Například kilo banánů stojí okolo 40 Kč, půlka chleba je za 20 Kč, bílý jogurt 250 g seženete od 25 Kč. Cenové rozdíly jsou také v tom, zda se stravujete sami nebo v restauracích.

Minimální mzda v Řecku

Minimální mzda v Řecku je 831,80 EUR měsíčně. Při aktuálním kurzu 24,03 korun za euro je v českých korunách výše minimální mzdy 19 988 Kč.

Brigáda v Řecku

Pro ty, kteří hledají brigádu na řeckých ostrovech, platí většinou to samé, chtějí být u moře, chtějí zažít zábavu, vydělat si peníze a odvést si zkušenosti. Proto nejčastěji vyhledávají práci v cestovním ruchu.

Každá nabídka je jiná, ale všechny se shodnou v tom, že by uchazeči měli umět anglicky, být zapálení do práce a mít nějaké zkušenosti.

Jak jsou na tom jednotlivé pozice, si můžete přečíst v dalších řádcích:

Pokojská

Povinnosti pokojské jsou samozřejmě úklid pokoje, převléknout postele, výměna ručníků a výměna ložního prádla.

Plat pokojské se pohybuje okolo 698 EUR. Většina hostů již dnes ví, že mají nechávat i nějaké tuzéry, takže k této pozici patří také.

Barman/ka, číšník/servírka

Tato pozice obnáší přijímání objednávek a plateb zákazníků, doručování jídla a nápojů, barový servis, doporučování menu, míchání nápojů.

Nabízený plat se dostává na 900 až 950 EUR. Zaměstnavatelé nabízejí i další benefity jako je ubytování zdarma a samozřejmostí je spropitné.

Výpomoc v kuchyni a kuchaři

Samozřejmě je velký rozdíl mezi výpomocí v kuchyni a kuchařem. Kuchaři si vydělají o dost více než výpomoc a zároveň šéfkuchaři si vydělají ještě o dost víc než kuchaři. Některé hotely či výletní lodě hledají i sezóně pozice šéfkuchaře.

Při výpomoci v kuchyni čeká uchazeče o místo mytí nádobí, vyhazování zbytků, doplňování čistého nádobí a kontrolu nádobí, příborů a sklenic.

Kuchař a šéfkuchař se naopak stará o to, aby jídlo bylo chutné, nezávadné a připravené ve správný čas. Šéfkuchař má ještě navíc manažerskou funkci.

Výpomoc v kuchyni dosahuje 700 až 750 EUR. Kuchař a šéfkuchař si může vydělat 850 až 1 150 EUR, k této práci také patři benefity ve formě zdravotního pojištění nebo bonusy za odpracování celé sezóny. Někteří zaměstnavatelé nabízejí také letenky, ubytování a stravu.

Hosteska

Práce hostesky je velmi rozmanitá. Může poskytovat služby spojené s kulturními, vzdělávacími, obchodními nebo společenskými akcemi. Zároveň se můžou starat o registraci hostů.

Vzhledem k rozmanitosti práce se plat pohybuje od 750 až do 920 EUR.

Kde je nejlepší práce:

Práce v Aténách: v hlavním městě jsou příležitosti hlavně v pohostinství a hotelnictví.

Nejvyhledávanější jsou samozřejmě ale řecké ostrovy, kde je právě práce u moře, za kterou míří nejvíce brigádníků.

Práce na Rhodosu, na Krétě, Korfu, Zakynthosu nebo Chalkidiki jsou tak nejvyhledávanější. Kréta je sice největší řecký ostrov, ale i ostatní ostrovy mají svoje nej a tak se poměrně dobře dá najít práce všude. Chalkidiki jakožto poloostrov má zase výhodu spojení s pevninou.

Obrázek o tom, jak práce v Řecku vypadá, si může udělat každý sám. Zkušenosti, které získáte díky práci v zahraniční už vám nikdo nevezme. Můžete z nich tak těžit po celý zbytek života.

Rate this post